Počet výsledků: 29

Otevřít filtraci

Chronická deprese je jednou z forem depresivní poruchy. Chronická deprese je depresivní epizoda, která bez zlepšení přetrvává po dobu delší než dva roky. Viz také chronický, deprese.

Pokračovací léčba je druhá fáze léčby deprese. Navazuje na akutní léčbu a trvá 4–9 měsíců, během nichž je pacient léčen pomocí antidepresiva, psychoterapie, elektrokonvulzivní terapie nebo jiných léčebných metod, aby se zabránilo recidivě. Viz také akutní léčba deprese, udržovací léčba deprese.

„Zimní deprese“ je lidové označení pro sezónní afektivní poruchu.

Akutní léčba deprese je první fáze léčby deprese. V této fázi se lékař soustředí na to, aby se pacient dostal do remise. Akutní léčba většinou trvá 6–12 týdnů, ale prakticky trvá tak dlouho, dokud není dosaženo remise. Pod úplnou remisí se v tomto smyslu rozumí období alespoň dvou měsíců, kdy se nevyskytnou závažné depresivní příznaky. Viz také akutní, pokračovací léčba deprese, udržovací léčba deprese.

Udržovací léčba deprese je třetí (a v ideálním případě poslední) fáze léčby deprese. Navazuje na pokračovací léčbu a jejím cílem je zabránit recidivě depresivních epizod v budoucnu. Viz také udržovací léčba (obecně), akutní léčba deprese, pokračovací léčba deprese.

Atypická deprese je jednou z forem depresivní poruchy. Atypická deprese se vyznačuje tím, že u člověka sice přetrvává sklíčená nálada, ale radostné události mu ji dokážou dočasně pozvednout. Atypická deprese se často vyznačuje nárůstem hmotnosti, zvýšenou potřebou spánku a zvýšenou citlivostí (člověk např. snadno onemocní). Viz také atypický, deprese.

Deprese neboli depresivní onemocnění je duševní onemocnění, které se projevuje mj. sklíčeností. Mohou se objevit i další příznaky, jako je např. pocit beznaděje nebo sociální stažení. Existují různé formy deprese, které se od sebe vzájemně liší především délkou trvání onemocnění a závažností jeho projevů. Deprese v klinickém slova smyslu je závažné onemocnění: nelze jej zaměňovat se stavem, kterým laická veřejnost označuje přechodný smutek či nechuť, s nimiž se během života setká každý z nás.

Chronické žilní onemocnění (CHŽO) je postižení žilního systému, které se projevuje příznaky, které ovlivňují kvalitu života a často vyžadují lékařské vyšetření. Nejčastější formou onemocnění žil dolních končetin jsou křečové žíly (varixy). Mohou být provázeny otoky a kožními změnami. Bolesti dolních končetin, pocit napětí a tíhy v končetině, poruchy čití a noční křeče patří mezi typické obtíže, které se mohou vyskytnout i u pacientů bez viditelných změn. Onemocnění je častější u žen. Doporučena jsou režimová opatření, kompresivní léčba a léky na podporu žil. U pacientů s chronickými otoky a u těch, u kterých je plánována operace křečových žil, je nezbytné provést vyšetření duplexní sonografií.

Chronické srdeční selhání je srdeční selhání, které trvá již tři měsíce nebo i déle. Zpočátku se může vyvinout bez významných příznaků, přičemž však dochází k pomalému zhoršování srdeční funkce až do okamžiku, kdy se u pacienta náhle objeví akutní srdeční selhání. V takové situaci musí být postižený obvykle urgentně hospitalizován.

Chronická obstrukční plicní nemoc neboli CHOPN je závažné onemocnění plic, při kterém jsou dýchací cesty částečně zablokované a postižený člověk má potíže s dýcháním. Viz také chronický, obstrukce, plíce.

Zobrazeno 1 až 10 z 29

Počet výsledků